Pojęcia

Prawo medyka – co to?

Nazwa bloga. Ale nie tylko. Co właściwie rozumiem pod pojęciem prawo medyka i na czym skupia się moja uwaga, a czego będę omijać z daleka…

W dziale „O mnie” można przeczytać, dlaczego zdecydowałam się prowadzić bloga o tematyce medycznej. W skrócie – mam sporo prawniczych ( i nie tylko) zainteresowań, acz z uwagi na chęć prowadzenia bloga o tematyce specjalistycznej, wybrałam jedno spośród interesujących mnie zagadnień, tj. prawo medyczne. Nie ukrywam, bo i przed kim, że zagłębienie się w tę dziedzinę jest dla mnie szczególnie istotne i także przydatne życiowo , bowiem mój mąż jest ratownikiem medycznym oraz pielęgniarzem.

Wiele problemów ochrony zdrowia oraz personelu medycznego dotyka mnie bezpośrednio i z pewnością jestem w stanie zrozumieć je lepiej aniżeli kiedyś, bez bezpośredniej znajomości tematu. Mąż nauczył mnie powiedzenia w medycynie jak w kinie – wszystko może się zdarzyć.  Dziedzina ta wymaga niebywale dużo pokory, natomiast miewamy tendencje do pochopnych ocen w tym zakresie (szczególnie na salach sądowych) lub postrzegania sporów medycznych w kategoriach zero-jedynkowych.

O czym będzie ten blog?

Pod pojęciem prawo medyka można upchnąć naprawdę wiele, co bardzo mnie cieszy, gdyż pozwala na szerokie rozwinięcie tematu.

Tak też na moim blogu pragnę zawrzeć elementy dotyczące ściśle aspektów prawnych wykonywania zawodów medycznych (lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych), prowadzenia działalności leczniczej, odpowiedzialności karnej, cywilnej i zawodowej osób wykonujących zawody medyczne

Nie wyobrażam sobie nie rozwinąć tego bloga także pod kątem praw pacjenta, ochrony danych osobowych w placówkach medycznych (sławetne i wielbione przez wszystkich rodo!), prawa pracy dla personelu medycznego, czy aspektów dotyczących prowadzenia działalności leczniczej.  Nie wykluczam także rozszerzenia tematyki na prawo farmaceutyczne, bowiem z tą gałęzią prawa również dane było mi przez pewien czas obcować.

Będą tu opisywane i wyjaśniane między innymi:

  • rozmaite pojęcia z zakresu szeroko rozumianego prawa medycznego,
  • prawnicze historie z życia wzięte (w tym z sal sądowych – oczywiście z zachowaniem wszelkich niezbędnych wymogów rodo w tym zakresie – proszę się nie martwić ;)),
  • zasady funkcjonowania zawodów medycznych,
  • zasady prowadzenia przez medyków działalności gospodarczej,
  • regulacje prawa pracy dla zawodów medycznych,
  • a nawet reguły pisania prostych pism prawniczych wraz z przykładami.

A czego tu nie znajdziesz?

Unikać jak ognia będę tylko jednego – niezrozumiałego języka! Jestem prawnikiem dla ludzi, zatem nie zamierzam powielać słownictwa rodem z publikacji naukowych. Jeśli ktoś ma chęć takowe poczytać, co absolutnie rozumiem, bo i mnie się zdarza – odsyłam do książek stosownych wydawnictw. Oczywiście dołożę wszelkich starań (solennie przyrzekam!), by mój blog przedstawiał wysoką wartość merytoryczną, jednakże zależy mi równocześnie, ażeby był zrozumiały dla różnych grup społecznych, a nie tylko dla prawników.

Także skoro powitanie – drodzy medycy i pacjenci (bo z którąś z grup na pewno na jakimś etapie swojego życia możesz się utożsamić) – mamy już za sobą…

Zapraszam do dalszej drogi! 🙂

About Sylwia Podgórska-Mackiewicz

Piszę prawie od zawsze. Przy okazji skończyłam studia prawnicze, jestem aplikantem radcowskim, mamą dwóch chłopaków oraz żoną ratownika medycznego. Po zmieszaniu zamiłowania do prawa, "lekkiego pióra" i słabości do medycyny powstał mój blog - prawomedyka, czyli o prawie dla personelu medycznego i nie tylko!