Pojęcia,  Praktyka,  Zawody medyczne

Kwarantanna i izolacja -podsumowanie obecnego stanu prawnego

Stan prawny: 13.02.2021 r.

Z racji otrzymywania wielu zapytań w kwestii kwarantanny i izolacji, postanowiłam popełnić wpis porządkujący dotychczasowe przepisy. Postaram się jak najprościej, a trust me – przebrnąć przez te rozporządzenia (w liczbie minimum 2 na miesiąc od początku epidemii) i zrozumieć o co w nich chodzi, a potem przełożyć to z prawniczego na ludzki… 🤪

Zatem.

Od początku.

Kwarantanna to nie to samo co izolacja. Fakt, że niektórzy (też i dziennikarze)używają ich jak synonimy – to jest błąd.

Izolację ma nakładaną osoba ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem (wynik pozytywny bez żadnych wątpliwości). Taka osoba siedzi w domu/izolatorium/szpitalu i nie może być zwolniona z izolacji przed upływem jej terminu (minimum 10 dni, lekarz może ją przedłużyć). Medycy podlegają jej na takich samych zasadach jak każdy.

Kwarantanna natomiast dotyczy tylko osób podejrzanych o zakażenie (a zatem nie zakażonych!):

1-po kontakcie z zakażonym,
2- wspoldomownikow zakażonego,
3- wracających z zagranicy,
4- skierowanych na wymaz.

Kwarantanna co do zasady trwa 10 dni, wynik negatywny zwalnia z automatu z jej odbywania (7 dni trwa ta kwarantanna po odbyciu izolacji z domownikiem). Może zwolnić też inspektor sanitarny w wyjątkowych okolicznościach.

Osoby zaszczepione (czyli te po drugiej dawce, z zaświadczeniem) nie odbywają kwarantanny nawet jeśli miały którąkolwiek z wymienionych powyżej sytuacji (punkty od 1 do 4).

Medycy nie odbywają kwarantanny także od chwili skierowania ich na wymaz, nawet jeśli nie są zaszczepieni.

Medycy nie odbywają kwarantanny jeśli ktoś w domu ma izolacje pod warunkiem robienia im codziennie przed rozpoczęciem pracy testów antygenowych przez 7 dni. Ale nie dotyczy to zaszczepionych ani ozdrowieńców – oni nie odbywają kwarantanny w ogóle.

Każdy kto uzyska pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa – ma nakładaną izolację – nieważne czy jest zaszczepiony, czy nie.

Ozdrowieńcy -czyli osoby które przeszły zakażenie – nie podlegają kwarantannie. Podlegają jednak izolacji tak jak każdy po uzyskaniu pozytywnego wyniku na obecność koronawirusa. Nie został określony czas bycia ozdrowieńcem, ale można z tego przyjąć, że trwa on aż do momentu ewentualnego ponownego rozpoznania SARS-CoV-2.

Króciutko i w pigułce – to tyle na dziś i czekajcie na następne wpisy – warto. 🙂

About Sylwia Podgórska-Mackiewicz

Piszę prawie od zawsze. Przy okazji skończyłam studia prawnicze oraz aplikację radcowską. Prywatnie żona ratownika medycznego. Po zmieszaniu zamiłowania do prawa, "lekkiego pióra" i słabości do medycyny powstał mój blog - prawomedyka, czyli o prawie dla personelu medycznego i nie tylko!