Pojęcia

Czy zaszczepieni odbywają kwarantannę?

Czy zaszczepieni (minimum dwoma dawkami) odbywają kwarantannę – to pytanie otrzymuje kilka razy w tygodniu. I od razu wiem, że „zaczęło się”. Rok temu o tej porze siedzieliśmy w tym samym temacie…

Dziś omówię zatem tylko kwarantannę w stosunku do osób zaszczepionych, nie będę przytaczać wszystkich wyjątków, bo nie starczyłoby mi zapewne czasu ani miejsca, biorąc pod uwagę, że rozporządzenie ma 77 stron, a niemała jego część odnosi się właśnie do tej kwestii.

Wpis opracowany na podstawie stanu prawnego na dzień 13.11.2021 r.

Kwarantanna czy izolacja?

❗Przypominam, że kwarantanna obejmuje jedynie podejrzanych o zakażenie koronawirusem (osoby po kontakcie z zakażonym, bez pozytywnego wyniku w kierunku koronawirusa) – stąd jeśli ktoś w naszym domu ma tylko kwarantannę, to my jej nie odbywamy. Natomiast zupełnie czym innym jest izolacja – obowiązkowa dla każdego z dodatnim wynikiem na SARS CoV-2. Nie należy zatem stosować pojęć „kwarantanna” i „izolacja” zamiennie, bo o ile w mowie potocznej, mogą być rozumiane jako synonimy, o tyle w prawie – mają różne od siebie znaczenie.

Rodzaje kwarantanny

↘️Rozróżnijmy, że jest kilka „rodzajów” kwarantanny:

1)z powodu zamieszkiwania z izolowanym (SARS CoV-2+) domownikiem – z odbywania tej kwarantanny zwolnieni są tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy (rozważa się zmiany prawne w tym zakresie – na dzień pisania artykułu 13.11.2021 r. stan prawny nie uległ zmianie);

2)po kontakcie z zakażonym – brak tej kwarantanny dla zaszczepionych wynika z rozporządzenia, podobnie rekomenduje Rada Medyczna, choć niektórzy przyjmują, że zaszczepionych taka kwarantanna też obowiązuje (sanepid niekiedy wpisuje taką kwarantannę do systemu – wtedy trzeba indywidualnie kontaktować się z inspekcją);

3)kwarantanna po powrocie z zagranicy – nie obowiązuje zaszczepionych;

4)kwarantanna po skierowaniu na wymaz – tutaj wyraźnie nie wyłączono zaszczepionych, zatem obowiązuję wszystkich, także zaszczepionych, z wyłączeniem osób wykonujących zawód medyczny, osoób robiących test bez związku z COVID-19, a także przed rozpoczęciem rehabilitacji, turnusów rehabilitacyjnych czy leczenia uzdrowiskowego.

⚖️Celem szczegółowego zapoznania się z przepisami polecam: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii -> tekst ujednolicony na dzień 31 października (do pobrania -> rcl.gov.pl)

„Wydłużamy ważność certyfikatów po trzeciej dawce szczepienia”

Przy okazji warto odnotować, że Ministerstwo Zdrowia wydało dziś (13.11.2021 r.) komunikat:

Certyfikat COVID jest ważny przez rok od daty przyjęcia dawki przypominjącej. Podobnie jak po przyjęciu drugiej dawki (w przypadku szczepionki Johnson&Johnson – 1 dawki), tak i teraz dokument jest dostępny dla pacjentów w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz aplikacji m-obywatel. Osoby niekorzystające z jednego z tych dwóch narzędzi elektronicznych mogą poprosić o wydruk certyfikatu w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub punkcie szczepień.

Ponadto! Trzecia dawka przypominająca szczepionki przeciw COVID-19 (druga w przypadku szczepionki J&J)  jest dostępna od 2 listopada dla każdej osoby w wieku powyżej 18 lat, której od pełnego zaszczepienia minęło przynajmniej pół roku. E-skierowanie wystawiane jest automatycznie po upływie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia.

Osoby z deficytem odporności, które skończyły 12 lat mogą natomiast korzystać z 3 dawki dodatkowej szczepienia przeciw COVID-19 (drugiej w przypadku szczepionki J&J). Jednak w przypadku tych osób, decyzja o wydłużeniu ważności Unijnych Certyfikatów COVID zostanie podjęta po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Rady Medycznej.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

About Sylwia Podgórska-Mackiewicz

Piszę prawie od zawsze. Przy okazji skończyłam studia prawnicze oraz aplikację radcowską. Prywatnie żona ratownika medycznego. Po zmieszaniu zamiłowania do prawa, "lekkiego pióra" i słabości do medycyny powstał mój blog - prawomedyka, czyli o prawie dla personelu medycznego i nie tylko!